دسته‌بندی نشدهروانشناسی

کافیست چیزی را بخواهی تا موفق شوی !

مردی پايین کوه ایستاده بود و با حسرت به قله نگاه می‌کرد. صاحبدلی از کنارش گذشت و با کنجکاوی دلیل نگاه حسرت‌بارش را پرسید…
مرد گفت: “دلم می‌خواست می‌توانستم آن بالا باشم!؟” صاحب‌دل پاسخ داد: “کافی است هم‌زمان با این آرزو دلت نخواهد این پايین باشی!”
اگر در جمله پرمعنای صاحبدل دقت کنیم به نکته‌ای بسیار ارزشمند در زندگی پی می‌بریم! ما می‌دانیم چه می‌خواهیم اما از آن‌چه نمی‌خواهیم اطلاعات زیادی نداریم و علت اصلی در جا زدن و موفق نشدن بسیاری از ما در عرصه‌های مختلف زندگی همین اطلاع نداشتن از نخواستن‌های‌مان است.
بسیاری از افراد هستند که به خاطر شرایط غیرقابل پیش‌بینی محیط و اجتماع ناگهان صاحب ثروت کلانی شده‌اند. آن‌ها می‌خواستند ثروتمند شوند و دست طبیعت با انتقال میراثی کلان و یا بالا بردن قيمت زمینی کم‌ارزش ناگهان پولی هنگفت را در دامن آن‌ها انداخته است. اکثر این اشخاص قادر به درست خرج کردن این پول نیستند. کمی تجملات، خرید وسایلی مدرن و زمین و ماشینی جدید و بعد هم افراط در تفریح! آن‌ها با سرعتی غیرقابل باور خود را به سوی فقر و ناداری می‌کشانند و اندک زمانی بعد دوباره به همان وضعیت ناداری اولیه برمی‌گردند. چرا!؟ چون نمی‌دانستند که هم‌زمان با ورود به جرگه ثروتمندان باید یک‌سری از رفتارها، آرزوها و ناکامی های زمان ناداری را نخواهند و دنبال نکنند!
به راستی کسی که پايین قله ایستاده چگونه می‌تواند هم‌زمان به سمت بالا حرکت کند. او برای حرکت به سمت بالا در اولین گام باید زمین پايین دره را رها کند و خود را روی دامنه کوه به سمت بالا بکشاند. داشتن هم‌زمان قله و زمین پای کوه، میسر نیست و این نکته‌ای کلیدی است که متاسفانه بسیاری از انسان‌ها از آن غافلند!
همین الان کاغذی بردارید. با خط‌کش و مداد آن را دو قسمت کنید و در یک بخش خواستن‌ها و آرزوهای خود و در نیمه دیگر نخواستن‌های خود را بنویسید. خواهید دید که موقع نوشتن نخواستن‌ها دچار مشکل می‌شوید. چرا؟! چون یک عمر تمام ذهن خود را فقط روی خواستن و طلب کردن متمرکز کرده‌ایم و خودمان را از آن‌چه نباید بخواهیم غافل ساخته‌ایم.
ما باید تنبلی را نخواهیم. یاس و ناامیدی و افسردگی را طلب نکنیم. ورود احساس حرص و طمع و حسد و کینه و خشم و عقده را به بدن خود آرزو نکنیم. تمنای لذت کورکورانه و خوشی و سرمستی ناهشیارانه را در اعماق وجودمان جست‌وجو نکنیم. ضعیف شدن و به ضعیفان آزار رساندن را نخواهیم و اگر آرزوی همچون شیر شجاع بودن را در سر می‌پرورانیم هم‌زمان وسوسه حفظ و نگه ‌داشتن دل ترسوی خرگوش را هم نخواهیم.
این ایام بسیاری از زنان و مردان مسن و حتی جوانان، دچار مشکل چاقی و بدفرمی بدن به واسطه عدم تحرک و تنبلی شدیدند. خیلی از آ‌ن‌ها می‌خواهند و در واقع به شدت آرزومند داشتن بدنی متناسب و ورزیده‌اند. اما در عین حال علاقه‌ای به ترک شیوه تغذیه و حرکتی خود ندارند. به همین خاطر در جست‌وجوی روش‌های کپسولی و کوتاه‌مدت و بی‌زحمت لاغری و تناسب می‌گردند. آن‌ها می‌خواهند مثل همیشه و طبق عادت روزمره تا می‌توانند بخورند و حرکتی هم نداشته باشند و در عین حال چاق نشوند. یعنی در یک کلام می‌خواهند الان خودشان را حفظ کنند و در عین حال به شکل مورد نظر خودشان هم برسند. آیا به راستی این نوع خواستن جواب می‌دهد!؟ این اشخاص باید از فرم فعلی بدن‌شان احساس بیزاری و نفرت کنند. وقتی به شکم بزرگ خود خیره می‌شوند باید آن را زشت ببینند و آرزوی نداشتن آن را کنند. باید ابتدا این شکم بزرگ، این پاهای پرچرب و این بدن را نخواهند و بعد به تلاش برای رسیدن به اندام متناسب آرمانی خود برخیزند. داشتن هر دو فرم به طور هم‌زمان امکان‌پذیر نیست. برای رفتن به اعماق دریا باید ساحل را نخواست و برای رفتن به سمت آسمان باید ابتدا از زمین دل کند.
اگر دانش‌آموز هستید و پشت کنکور، و امیدوارید سال بعد نتیجه خوبی بگیرید، باید در وضعیت فعلی و برنامه روزانه خود تغییراتی اساسی ایجاد کنید. با شیوه درس خواندن یکی دو ساعت در روز آن هم با حواس‌پرتی هرگز نمی‌توان در رقابت با افراد قدرتمند و صاحب اراده جایگاه ارزشمندی به دست آورد. باید قید خواب و استراحت و دوست و رفیق و فیلم و بسیاری از تفریحات را زد و در حقیقت از بنیان فرد دیگری شد. اگر قرار است به سمت قله بروی باید دست و پایت را برای کنده شدن از زمین و گام زدن در دامنه‌های پرفراز و نشیب آماده کنی. خواستن نمره قبولی در هر آزموني در زندگی مستلزم نخواستن و دل کندن از بسیاری مطالبات عادی روزمره است.
اگر دقیقا بدانید چه نمی‌خواهید در انتخاب همسر مناسب فریب نمی‌خورید. چرا که شاید فرد پیشنهادی دارای بعضی از ايده‌آل‌هاي شما باشد اما اگر در نخواستن‌های خود شفاف و صریح باشید ممکن است بسیاری از رفتارهايي را که هرگز نمی‌خواهید قبل از ازدواج در وجود او ببینید و کورکورانه تصمیم نگیرید. اگر در زندگی زناشویی خود از خواستن‌ها و نخواستن‌های همسر خود مطلع باشید می‌توانید رفتاری معقول‌تر در برخورد با همسر و خانواده از خود نشان دهید. شاید همسر شما جذابیت و شکل ظاهرتان را تحسین کند ولی در نظر داشته باشید که او خیلی از چیزهای دیگر را نمی‌خواهد از جمله ساده‌لوحی، خندیدن بی‌دلیل، زود عصبانی شدن، افشای اسرار خانوادگی، گرم گرفتن با غریبه‌ها و بسیاری از نخواستن‌های دیگر. در این مواقع اگر بدانید نخواستن های او چیست می‌توانید عاقلانه‌تر عمل کنید و کمتر خود را در معرض توهین و اتهام و رفتار سرد او و اطرافیان قرار دهید.
در محل کار باید دقیقا بدانید که انتظار شما از همکاران چیست و کاملا صریح نخواستن‌های خود را به شیوه‌های مختلف به اطلاع دیگران برسانید. اگر دیگران بدانند خط قرمزهای شما چیست، مسلما از آن خطوط ممنوعه عبور نمی‌کنند. اگر خوب به مزاحمت‌های همکاران در محل کار دقت کنیم می‌بینیم مقصر اصلی خود ما هستیم که صریح و روشن به آن‌ها نگفته‌ایم چه چیزهایی را واقعا نمی‌خواهیم!
به متن دعاها و مناجات سنگین و اثرگذار در فرهنگ‌های مختلف توجه کنید. دعاکننده بسیاری اوقات قبل از این‌که تقاضایی را مطرح کند از خالق کاینات می‌خواهد که ناخواستنی‌هایش را از زندگی او دور سازد. در فرازهای بسیاری از این دعاها و نیایش‌ها فرد دعاکننده از خالق هستی می‌خواهد که سیاهی و رفتارهای نامناسب را از زندگی او محو کند، چون آن‌ها را نمی‌خواهد. به راستی وقتی انسان در ارتباط با خدای خودش هم مشخص کند که چه چیزهایی را نمی‌خواهد، طبیعی است که دعاهایش رنگ و بویی صادقانه‌تر به خود می‌گیرند
بنابراین همین الان هر چند سخت و مشکل به نظر می‌رسد ولی در حوزه‌های مختلف زندگی خود، از شاخه تحصیلات و شغل و درآمد گرفته تا حوزه معنوی و خانوادگی و اجتماعی سعی کنید در کنار خواسته ها و آرزوهای خود، نخواستن‌ها و نطلبیدن‌های خودتان را هم لیست کنید. خواهید دید که فقط با مشخص کردن نخواستن‌ها آرامشی عمیق بر وجودتان حاکم شده و سنگینی باری نامریی از دوش‌تان برداشته می‌شود. شما در واقع با مشخص کردن نخواستن‌ها زمین را رها می‌کنید و به سمت آسمان اوج می‌گیرید. این شرط اساسی پرواز به سمت قله است!

منبع:سرکار خانم سهیلا ثقفی – مجله موفقیت

برچسب ها
نمایش بیشتر

سعید جنگ جوی

من سعید جنگ جوی هستم و برخلاف نامم صلح جو و صلح طلب هستم از آنجایی که مهندسی آی تی خوندم و از طرفی به روانشناسی علاقه دارم این دو علاقه به هم پیوسته و این سایت موفقیت رو بوجود آورده است. شاد و خندون باشید ;)

نوشته های مشابه

‫۷ نظرها

 1. باسلام و احترام
  این داستان کاملا برعکس واقعیت است و اصلا پذیرفته نیست

  ما انسانها دقیقا می دانیم که چه نمیخاهیم و نمیدانیم چه میخاهیم

  و این داستان نمیدانم بر چه مبنائی نوشته شده است

  هدف بشرطی پذیرفته خواهد شد یا زودتر نتیجه خواهد داد تا واضح آنرا به کائنات ارسال کنیم ولی ما اینکار را نمیکنیم
  مثال : برای داشتن یک ماشین فقط ظاهر و رنگ بدنه مهم نیست بلکه بایستی تصویرسازی داشته باشیم که پشت فرمان هستیم و موزیک دلخواهمان را گذاشته و وارد جزئیات آن شویم که با ماشین کجا رفتیم و چه کسی کنارمان است این باعث سرعت بخشیدن به جذب هدف خواهد شد

  مثال ۲ : به یک آژانس هواپیمائی برویم و بگوئیم یک بلیط صادر کن وقتی فروشنده میپرسد به کجا ؟ شما بگوئید نمیدانم فقط یک بلیط میخاهم به یک جائی آن فروشنده نمیتواند به تو چیزی بدهد کائنات نیز نمیتواند جوابگو باشد موقعیکه پرسش و درخواست مبهم است

  بیشتر از موردمان ما شرح مثال دوم هستند و فقط انگشت روی چیزهائی میگذارند که نمیخواهند
  من زنی که پول پرست باشد نمیخاهم . من پراید نمیخواهم . من مبل سبز دوست ندارم . من از فلان شغل خوشم نمی امد و جالب اینست که همه انها را نیز جذب میکند و مبلی را که همیشه از ان بدش می آمد بالاخره بر روی آن خواهد نشست
  ما در طول زندگیمان در حالت خیلی هم خوشبینانه شاید بشه گفت از هر ۱۰۰ موضوع ۹۰ تا را نمیخاهیم و ۱۰تا را علاقه مند میشویم و آن را ۱۰ را به بدترین شکل از کائنات درخواست میکنیم ولی ۹۰ تا را انقدر برای خود بزرگ میکنیم و برای دیگران تعریف که کائنات به اشتباه آنها را به ما خواهد داد

  موفق باشید

  1. بله دقیقا این که واضح هست هیچیزی که بیشتر فکر مارو درگیر کنه اتفاق خواهد افتاد چه بد چه خوب ! واسه همینه رواشناسا تاکید میکنن مثلا به جای گفتن “خسته نباشی” بگویید ” خدا قوت ” چون اون واژه “خسته ” تاثیرشو خواهد گذاشت
   ممنون از ریزبینی و دقتتون

 2. مثال آن که اشتباه محض است توجه کنید تو این مطلب

  ((((( به متن دعاها و مناجات سنگین و اثرگذار در فرهنگ‌های مختلف توجه کنید. دعاکننده بسیاری اوقات قبل از این‌که تقاضایی را مطرح کند از خالق کاینات می‌خواهد که ناخواستنی‌هایش را از زندگی او دور سازد. در فرازهای بسیاری از این دعاها و نیایش‌ها فرد دعاکننده از خالق هستی می‌خواهد که سیاهی و رفتارهای نامناسب را از زندگی او محو کند، چون آن‌ها را نمی‌خواهد. به راستی وقتی انسان در ارتباط با خدای خودش هم مشخص کند که چه چیزهایی را نمی‌خواهد، طبیعی است که دعاهایش رنگ و بویی صادقانه‌تر به خود می‌گیرند ))))

  این صحبت من نیست صحبت بزرگان است که ذهن انسان اصلا کاری به خواستن یا نخواستن ما ندارد همینکه به بفهمد بدبختی , همان را جذب خواهد کرد
  وقتی میگوئیم از فقر خسته ام فقر را جذب میکنی
  بگوئیم ثروتمند بودن را دوست دارم و خواهم شد

  معنی هر دو یکی است ولی اثر بسیار متفاوت است

  چون وبسایت عمومیه و هرکسی به قصد تغییر زندگی خود وارد ان میشود امیدوارم کمی در ارائه مطالبمون تامل کنیم که بشدت خطرناکه

  امیدوارم اشتباهات نگارشی منو ببخشید عجله ای نوشتم

  1. کاملا با نظرتون موافقم و ممنونم که انقاد به جایی کردین و ما هم دوست داریم تا کمک به هم نوع بکنیم حالا هرازگاهی از متن های ترجمه شده این نکات ریز هم بیرون میاد
   ولی خوب این متن با اینکه اشکالاتی داره ولی پیامهای بی نقصی هم داره که بولدتر هستند ولی همچنان مساله ای که فرمودین رو توجیه نمیکنم و حق رو کاملا به شما میدم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن

برای دریافت هفتگی مطالب جدید ما ، ایمیل خودتان را وارد نمایید :

مدیریت توسط مخاطبین گوگل : FeedBurner

شما نیز به جمع چند هزار نفری "موفقیت" بپیوندید :