خانه / خارج از گود - فناوری اطلاعات / گوگل و جی میل فیلتر شد
سرور و هاست رایگان

گوگل و جی میل فیلتر شد

 

سلام دوستان … چند لحظه پیش از جایی بهم SMS اومد که گوگل و جی میل در تهران فیلتر شده ( جایی که پیامک فرستاده بماند) … بیرون بودم ، رسیدم خونه دیدم فقط تهران نیس و در کل ایران اعمال شده … من کل زندگیم ( کار و زندگیم ! ) Gmail هست و اگه دسترسی من و خیلی ها از این قطع بشه انگار خونشون خراب میشه !! دلیل اینکار فعلا مبهم هست و بعضی ها اعلام کردن که بخاطر عدم توقف انتشار فیلم توهین آمیز بوده ( که اگه دلیلش این باشه کار خوبیه ولی راه خوبی نیست !! )

با این حرکت یاد فیلم شب های برره افتادم که وقتی میخواستن اعتراض کنن میزدن شیشه خونه های خودشون رو میشکوندن ! همه وب مستر ها و خودمون هم به همه جا اطلاعیه داده بودیم که ۲ روز به هیچ وجه از گوگل استفاده نکنیم  و این حرکت وقیحانه رو محکوم کنیم … همه هم باهم متحد شده بودن … این حرکت (فیلتر کردن) بیشتر از اونا به خودمون صدمه وارد میکنه … خودمون، خودمون رو از یه منبع عظیم اطلاعاتی منع کرده ایم !! یاد یه جمله ای از بزرگان افتادم که میگفت “ اگه یه سگ، از دهنش طلا بریزه، طلا ارزشش پایین نمیاد و همون طلاست ” ! بیاین با این دید به این نگاه کنیم ! گوگل یه سیستم جاسوسی هست که از اطلاعات شخصیمون سواستفاده میکنه و اطلاعتمون هرلحظه در پایگاه داده هاش داره ذخیره میشه … هممون می دونیم … ولی اینم می دونیم که اطلاعات ارزشمند زیادی داره که هممون بهش نیاز داریم…

یه مورد دیگه هم هست که میگن بخاطر ملی شدن اینترنت هست که گوگل از دسترس خارج شده… اگه این باشه که دیگه هیچ توضیحی براش نمیشه داد !

یه چیز در گوشی میگم نشنیده بگیرین !! : اونایی که فیلتر شکن میفروشن نونشون تو روغن میشه ! خوبه چه عمل خوبی  !!!

این عمل دوستان نظرتون راجع به این حرکت چیه ؟ خواهشا صادقانه بیان کنید ….

جوابیه کسانی که نظر و ایمیل دادند که فیلتر کردن کار درستی بوده در 

 

 موضوع فیلتر شدن این دو سایت که دلیل آن بخاطر انتشار فیلم توهین آمیز به پیامبر اسلام عنوان شده است، موجب شده تا دسترسی هزاران کاربر ایرانی به سرویس‌های این شرکت قطع شود. اما به‌نظر شما، مسدود کردن دسترسی کاربران ایرانی به گوگل، راه حل درستی برای اعتراض به این موضوع به‌حساب می‌آید؟ بیایید کمی مسئله را بازتر کنیم.

گوگل از ایران درآمدی ندارد

خیلی‌ها همیشه این فکر را می‌کنند که گوگل چگونه می‌تواند بخش عظیمی از خدمات خود را به‌صورت کاملا رایگان در اختیار افراد قرار دهد در حالی که از آن‌ها پولی را دریافت نمی‌نماید؟ اجازه دهید همین‌جا این موضوع را روشن کنیم که گوگل فقط برای خدمت‌رسانی به ما (ایران) ساخته نشده است! سیاست کلی کسب درآمد گوگل بر اساس تبلیغاتی است که در سرویس‌های مختلف آن به‌نمایش در می‌آیند.

اگر از موتور جستجوی گوگل استفاده کنید، آگهی‌هایی را در اطراف آن می‌بینید. در یوتیوب مطمئنا تبلیغات تصویری و ویدیویی مختلفی را دیده‌اید. این موضوع به همین روال در بیشتر سرویس‌های این شرکت وجود دارند.

به‌دلیل تحریم‌ها و سایر شرایط حاکم در ایران، گوگل امکان درآمد مالی از طریق سرویس رایگانی که در اختیار کاربران ایرانی خود قرار می‌دهد را ندارد. تبلیغات گوگل در ایران فیلتر شده‌اند. امکان خرید از خدمات این شرکت در ایران وجود ندارد و عملا کاربران ایرانی، تنها مصرف‌کننده یک طرفه سرویس‌های این مجموعه به‌حساب می‌آیند.

بنابر این مسدود شدن دسترسی این تعداد کاربر از خدمات گوگل، به همان نسبت بار ترافیکی اضافه این شرکت را از کل آن مجموعه کاهش می‌دهد و این نه تنها به معنی زیان برای گوگل نیست، بلکه می‌تواند هزینه پرداخت شده برای این میزان پهنای باند و نیروی انسانی را در جایی که امکان سود دهی برای خود داشته باشد، هزینه کند.

اعتراض به یک سرویس دیگر، مسدود شدن سایر سرویس‌ها

فیلم مورد اشاره در سرویس یوتیوب منتشر شده است و خوشبختانه دوستان ما، سال‌ها پیش دسترسی به این سایت را از بیخ و بن قطع کرده‌اند و عملا کاربران ایرانی داخل کشور امکان مشاهده مستقیم محتوای داخل این سرویس را ندارند. اما نتیجه اعتراض مسدود شدن سرویس‌های گوگل، قطع دسترسی به موتور جستجو و سرویس ایمیل این شرکت می‌شود!

شاید بد نباشد بدانید که گوگل فقط یک سایت اینترنتی نیست که بتوان با مسدود کردن آن، موجب شکستش شد! اگر قرار باشد گوگل را تحریم کنیم، پس باید با همه خدمات آن مشکل داشته باشیم؛ غیر از این است؟ منطقی باشیم! اگر یوتیوب، موتور جستجو و جیمیل از جمله خدمات این شرکت به حساب می‌آیند، سیستم‌عامل اندروید که در حال حاضر صدها مدل از تلفن‌های هوشمند آن در بازار ایران یافت می‌شود نیز ساخته همان شرکت است. حتی برخی تبلت‌ها و گوشی‌های اسما ایرانی نیز از همین سیستم‌عامل استفاده می‌کنند. پس آیا می‌توان هر آنچه نام و نشان گوگل در آن وجود دارد را حذف کنیم؟ بعید می‌دانم!

کاربردی‌ترها مسدود نشده‌اند

مسئولین فعال به‌خوبی درک کرده‌اند که خدماتی مانند سرویس مترجم گوگل یا Google Translate به‌عنوان خدماتی مفید از سوی این شرکت عرضه شده است که روزانه مورد استفاده صدها هزار دانشجو و کاربر بسیار دیگری در ایران است. بنابر این قطع دسترسی کاربران به آن، تنها موجب ضرر خود آن‌ها می‌شود؛ نه گوگل.

اما همین مسئله برای خدماتی نظیر جستجو و ایمیل نیز صدق می‌کند. کاربری را تصور کنید که قرار است برای جستجو از گوگل استفاده کند. چه کسی می‌تواند جایگزین مناسبی برای گوگل با آن همه صفحات فهرست شده‌اش نام ببرد که کیفیت و خدماتی مشابه آن‌را به کاربران عرضه می‌کند؟

پس ما به‌خوبی می‌دانیم که عدم استفاده از خدماتی که تنها به کاربران سود می‌رسانند، فقط به ضرر آنان تمام می‌شود و این دود به پا شده نهایتا به چشم خودمان خواهد رفت؛ نه گوگل و جای دیگری. هم‌اکنون بسیاری از خبرگزاری‌های داخلی کشور ما در حال استفاده از خدماتی مانند سرویس گوگل آنالیتیکز برای شمارش آمار بازدید کنندگان خود هستند و باور کنید خودمان بیش از همه می‌دانیم که کاربرد محصولات گوگل فقط به یکی دو سرویس ختم نمی‌شود که بخواهیم به‌طور کامل از آن‌ها بگذریم.

نتیجه چه خواهد شد؟

آن‌طور که در خبرگزاری‌های اعلام شده، مسدود شدن گوگل و جیمیل به‌طور موقت اتفاق افتاده است. اما این موقتی بودن معلوم نیست تا کی بیانجامد. با نگاهی ساده به بخش گزارشات شفاف گوگل می‌توانیم ببینیم که هنوز (تا زمان انتشار این مقاله) نمودار دسترسی کاربران ایرانی به جیمیل دستخوش تغییرات عجیبی نشده است. (یعنی از چیز پی ان استفاده میشه !)

اگر قرار است سرویس مشابه ایرانی در این زمینه‌ها راه‌اندازی گردد، شاید بهتر باشد اجازه دهیم خود کاربران تصمیم بگیرند از کدام‌یک از آن‌ها استفاده کنند و به‌جای تلاش برای قطع کامل دسترسی به یک سرویس بزرگ، کیفیت سرویس تازه خود را افزایش دهیم تا طیف بیشتری از افراد به‌سوی آن جذب شوند.

اگر منصف باشیم خواهیم دانست که احترام به حقوق کاربر ایرانی اینترنت که در حال پرداخت حق اشتراک برای استفاده از خدمات آن است، نه تنها موجب ضرر نمی‌شود، بلکه می‌توان از کنار آن فرصت‌های بهتری را برای فعالیت در این حوزه و بومی‌سازه ایده‌آل برخی خدمات مرتبط در داخل کشور ایجاد کرد و از طرفی، راه‌های بهتری را برای اعتراض به مواردی از این دست پیدا نمود.

شما چطور فکر می‌کنید؟

 

لینک کوتاه مطلب :

درباره سعید جنگ جوی

من سعید جنگ جوی هستم و برخلاف نامم صلح جو و صلح طلب هستم از آنجایی که مهندسی آی تی خوندم و از طرفی به روانشناسی علاقه دارم این دو علاقه به هم پیوسته و این سایت موفقیت رو بوجود آورده است. شاد و خندون باشید ;)

۴۱ دیدگاه

 1. سلام.
  بله برای من هم قطع هست .
  کاش علت این کار را هم بیان می داشتین،علت این هست که در مصاحبه ای که رئیس شرکت گوگل داشته متاسفانه با کوته بینی به پاسخ مسخره ای نسبت به حرکت بی شرمانه ای که در مورد پیامبرمون(ص) صورت گرفت،پرداخته!لذا حداقل کاری که به عنوان مسلمان و برای حمایت از پیغمبر عظیم شان می توانیم انجام دهیم نرفتن به گوگل و ورود خسارت به این شرکت هست چون انبوهی از ایرانیان از گوگل استفاده دارند .
  به نظرم این کار برای ورود خسارت به این شرکت پسندیده هست اما جناب جنگجوی،اگرچه موجب مختل شدن کار شما به مدت ۲ می شه اما با خلاقیتی که در شما سراغ دارم به نظرم می تونید راههای جایگزین دیگری برای جلوگیری از این اختلال پیدا کنین..

  • کدوم خسارت خواهر من !؟ گوگل همه مارکت هاشو چندساله که از ایران منع کرده ! این وسط ماییم که خسارت میبینیم !

 2. سلام
  منکه ازین سیاستا سر در نمیارم
  فقط امیدوارم هرکاری میکنیم نه سیخ بسوزه و نه کباب
  یعنی هم تودهنی محکمی بشه براشون که دیگه ازین اعمال قبیح انجام ندن و هم به خودمون از یه طرف دیگه ضربه نخوره …
  اللهم عجل لولیک الفرج …

 3. سلام
  طبق دید تخصصی هم بخوایم نیگا کنیم ، دقیقا ضربه به خودی هست …
  چون گفتن به صورت موقت … همون به صورت موقت ، کارمون رو میسازه …
  چون توی بحث پردازش ابری ، یه سیستم هم یه سیستم که …

 4. سلام…

  برای منم فیلتر شده

 5. فيلتر نيست سعيد. من كه مشكلى ندارم.

  • کل ایران مشکل داره …
   تو که کلا ISP یت عجیب غریبه !! ببین شاید به فیس بود هم بدون چیز پی ان بتونی بری !!

 6. از ساعت چند فیلتر شد؟من که از دیشب داشتم تو گوگل میگشتم!!!

 7. سلام
  من اهواز زندگی میکنم بعد از خوندن این مطلب گوگل رو چک کردم ولی قطع نشده شاید یه سری شهر های خاص رو فیلتر کردن در هر صورت با فیلتر کردن به هیچ عنوان موافق نیستم ، من اون فیلمی که مسبب این سیاست غلط بوده رو ندیدم و تا زمانیکه خودم به این استدلال نرسم با رفتار غلط هموطنای خودم مخالفم نه با سازنده اون فیلم .
  موفق باشید

 8. سلام آقا سعید گل خوبی؟من مشکلی ندارم واسه من فیلتر نیست دارم باهاش کار میکنم واسه منم ایمیل اومد که فیلتر میشه ولی نشد

 9. سلام من که مشکلی ندارم فیلتر شکنم ندارم!

 10. گویا فیلتر نیست لیکن مشکلاتی دارد!
  گاهاً برخی عبارات، ادم را به فکر وا می دارد !دوست عزیز وقتی به شما می گن مشروب حرام هست و نخورید باز شما می گین تا نخورم و نفهمم با شما مخالف هستم!!!این حرمت در مثال را کسانی بیان داشتند که می گن دیدن این فیلم حرام هست!!شاید من هم ابتداً اینچنین فکر اشتباهی داشتم و با شجاعت تمام می گفتم باید فیلم را ببینم اما وقتی صرفاً عکس اون بازیگران را دیدم اشک از چشمانم جاری شد و احساس ترس کردم پس خواهشاً کمی استدلال و تفکر کنین بعد نظر دهید.اگر غیر از این فکر کنین واقعاًجای تاسف داره..
  در ضمن هممون اخلاق خودمون را می دونیم و می دونیم وقتی قرار بر این هست که در این قسمت ها وارد نشیم متاسفانه وارد می شیم(همانطور که دوستان در این نظرات،اقرار به استفاده از ان کردند) و چون این را می دونیم شاید تصمیم به فیلتر گرفتند تازه گویا دلیل قطعی هم این نیست!!
  شاد باشید…

 11. سلام دوستان
  اول از همه میخواستم مطلبی را بگم و اون اینکه
  در زندگی به هیچ چیز وابسته نباشید و زندگیتون نباشد
  حتی نون خوردن و حتی باید بگم عبادات شما . نباید از روی عادت باشه و نه زندگی
  در ضمن برای گوش مالی کردن و رسوندن صدای مردم به گوگل کوچکترین راه همینه
  اگر این کار را روزی خود گوگل انجام داده باشه باید از زندگی که ساقط بشی دوست خوبم.
  بهتر نیست اول خودمون تمرین کنیم؟
  آقا سعید جمله ی بزرگان که گفته بودین . در اینجا همچینی ….
  باز هم ممنونم

  • ممنون علی آقا به نکته جالب اشاره کردین…
   ولی چرا باید از امکاناتی که هست خودمون رو منع کنیم به دلیل اینکه احتمال داره اونا یه روزی قطع کنن !

   خوب اگه از جانب اونا قطع بشه یه چاره ای می اندیشیم ولی حالا که قطع نشده !

 12. سعید من تهرام -امتحا ن کردم قطع نیست که !به نظرمن کاردرستیه باهاش موافقم

 13. واسه من پیامی که دو روز استفاده نکنیم اومد…
  الانم چک کردم دیدم فیلتر نشده…نه گوگل نه جی میل..

 14. اما از همه این حرفا بگذریم واسه من نه گوگل و نه جی میل فیلتر نشده
  یاعلی

 15. مگه نظر ما مهمه ما فقط خودمون و اذیت میکنیم من که از بس حرص می خورم عصبی شدم الان چند روزه که خودم و تو خونه حبس کردم از محل کارم که میام میشینم خونه تا روز بعد .میخوام از دنیا بی خبر باشم وقتی کاری از دستت بر نیاید فقط اعصابت به هم میریزه همان سخن دکتر شریعتی بسیار به جاست که مگر نمی دانی بزرگترین دشمن ادمی فهم اوست پس تا میتوانی خر باش تو خوش باشی

 16. نه بابا
  فیلتر نشده که!!!!!!!!!!!!!!!!!………………..
  فیلتر هم میشد(فیلتر شکن داااااااااااااااااااااریم)
  مشکلی نیست
  من هم موافقم اگه فیلی بشه

 17. با سلام به آقا سعید و سایر دوستان امیدوارم که حالتون خوب باشه

  Google , gmail فیلتر نیستند

 18. سلام بار من هم مشکلی نیست و بازه ولی اگرم بشه به صورت یک حرکت نمادین خوبه..

 19. سلام اقا سعيد.
  خيلي ممنون از حضورتون در وبلاگ «طاها»
  به نظر من فيلتر كردن جيميل واقعا اشتباهه!ولي خوب گوگل زياد مهم هم نيست.ميشه از يه جست و جوگر ديگه استفاده كرد.
  عدم محكوميت فيلم موهن توسط گوگل و چند گروه ديگه خيلي دور از شان يك انسان هست(البته انسان بودن مهم نيست.مهم اينه كه تو وجودش انسانيت باشه)؛و ما هم بايد براي سركوب اين عمل و حمايت از پيامبر اسلام يه كاري بكنيم ديگه. و چه بهتر كه اين كار اجباري باشه.
  آقاسعيد شما ميگيد اولين ضربه رو ما مي خوريم ولي با فيلتر شدن گوگل حدود ۲۱۰ ميليون دلار شركت گوگل ضرر كرده.
  موفق باشيد…

 20. هوالمحبوب
  ز مردم دل بكن ياد خدا كن
  خدا را وقت تنهايي صدا كن
  در آن حالت كه اشكت مي چكد گرم
  غنيمت دان و ما را هم دعا كن

 21. جناب جنگجوی محترم،بیایید فرضی را که بیان داشتین،قبول کنیم و بگیم”این فیلتر فقط به خود ما ضرر رسونده و هیچ خسارتی به شرکت وارد نشده”
  لیکن دیروز در صفحه اصلی یاهو، عکس گوگل با عبارت “حذف” قرار گرفته بود (الان را نمی دونم)خوب ایا همین باعث ابروریزی این شرکت نشد؟!همین که همه این مورد را بفهمند برای ما کافی هست و به نظرم اینچنین خسارت معنوی هم کفایت می کند لذا صرفاً نیاز به ورود خسارت مادی نیست.نتیجتاً باز هم، به قول شما”فیلتر” ، با شناختی که از خودمون داریم کار مطلوبی هست .(طبق وعده از ساعت ۲۴ باید باز بشه البته اگر دلیلش این باشه،در غیر این صورت باید در انتظار باز شدنش بمونیم…)

  چیزی برای بنده جالب هست این هست که فقط جی میل مشکل داره نه گوگل!!

 22. مال من که تو هفته کامل وصل بود

 23. سلام مگر میشود شما حرف درستی نزنید. راه حل اساسی به نظر می رسد این باشد که آگاهی و تفکر علمی و منطقی را توأما در مردم بالا برد . نظر شما چیست؟

 24. می خواستیم این موتور جستجوی زِپِرتی را گِل بگیریم هی صدا زدیم

  کو گِل؟

  کو گِل؟

  زان پس صدایش زند

  گوگل!… (دی)…هههه
  .
  .
  .
  میگن تو روزقیامت گوگل به حرف میاد وهمه جستجو ها وعکساو…رو که سیرچ کردیم رو لو میده… پس بایدمراقب خودمون و اعمالمون باشیم .

  .
  .

 25. چون جیمیل در مسیر google.com/mail باز میشود در صورتی که سرویس جستجو فیلتر شود به ناچار این سرویس ایمیل هم فیلتر میشود در ضمن آدرس ww.gmail.com هم بر روی همین آدرس اولی ریدایرکت میشود!
  ترجمگر گوگل چون در ساب دامین است میتواند بصورت جداگانه فیلتر نشود.

 26. اقا سعید بعد مدتها به سایتت سر زدم با اینکه مطلب قدیمی بود ولی جمله ی خوبی توش بود ..

  ” کار خوبیه ولی راه خوبی نیست !! ” چقدر پرمغز بود . یاد دوستی خاله خرسه افتادم …

 27. اقا سعید ممنون میشم قالبی که واسه سایتتون استفاده کردین رو بهم اطلاع بدین …

 28. واقعاً نمیدونم چرا هرچیزی ک به نظر ما بد هست (ولو اینکه واقعا هم بد باشه)،
  همه رو از اون محروم میکنیم.
  من کاری به این مورد ندارم
  و عمیقا ناراحتم از این حرکت زشت و نابخشودنی اونا ک ب پیامبر بزرگوار ما بی احترامی کردن
  و انشاءالله جوابشو میگیرن.
  ولی در کل من با کل فیلترینگ مخالفم
  چون هم نشان دهنده فقدان آزادی های فردی هست و هم اینکه هرکی دنبال هرچی باشه به دست میاره
  یا علی

 29. سلام مثل همیشه عالی می نویسی. همیشه شاد و موفق باشید.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

 

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.