خانه / دسته‌بندی نشده / هفت راه برخورد با «افراد سمّی» و بد دهن !

هفت راه برخورد با «افراد سمّی» و بد دهن !

7-12-2015-7-06-49-AM

آیا شما هم افرادی در اطراف‌تان دارید که بی‌رحمانه شما را نقد می‌کنند، به شما می‌گویند اصلاً هیچ کاری را نمی‌توانید درست و حسابی انجام دهید، باعث می‌شوند حس بدی نسبت به خودتان پیدا کنید و به شما توهین کنند؟ این افراد سمّی هستند! حالا چه می‌شود اگر این افراد سمی، خانواده‌ی ما باشند؟! چطور باید از پس‌شان بر آمد؟! اگر شجاعتش را نداشته‌باشیم که در برابرشان بایستیم چه؟! برخورد با چنین افرادی، ابداً کار ساده‌ای نیست، اما این مشکل پیچیده، مسلماً ارزشش را دارد که برایش به دنبال راه‌حلی باشیم. راهی به این دشواری، مسلماً راه‌حل آسانی هم ندارد، اما در این پست چند راه به خودم و شما پیشنهاد می‌کنم، شتید کارگر باشد!

۱- تمرین دوست داشتنِ خودمان، وقتی حس بدی داریم: این معمولاً اولین گام در این روند است و معمولاً بسیار مفید واقع می‌شود. بیایید به این فکر کنیم که اگر پاسخ متقابل ما به افرادی که با رفتارشان ما را آزرده می‌کنند، خشم و آزردگی در رفتار و کلام باشد، آن افراد به سمّی‌تر شدن تشویق می‌شوند. احساس بدِ ما، نه تنها برای ما، بلکه برای موقعیتی که در آن قرار دارید نیز خطرناک است. بنابراین، وقتی آگاه شدیم که از رفتار یا برخورد کسی حس بدی یافته‌ایم، این را امتحان کنیم: به خودمان رجوع کنید و به‌جای اجتناب از درک احساس‌مان، از آن آگاه شویم. آن‌ها در بدن‌مان چه حالتی را ایجاد می‌کنند؟ دقیقه‌ای که گذشت، تلاش کنیم  حس «دوست داشتنِ خود» را در درون‌مان ایجاد کنیم. برای خودمان شادی، پایان رنج‌ها، آرامش و لذت از زندگی را آرزو نماییم. البته این گام، جادو نمی کند و بلافاصله حس بدمان را از میان نمی‌برد، اما برای شروع احساس بهتری به ما می‌دهد.

۲- با دیگران حرف بزنیم: بسیاری از ما مایل نیستیم هنگامی که از موضوعی صدمه دیده‌ایم، به این درد در مقابل دیگران اعتراف کنیم. اما اگر این غرور کاذب را کنار بگذاریم و با کسی درباره‌ی وضعیت‌مان حرف بزنیم، واقعاً حس بهتری پیدا می‌کنیم. بنابراین بهتر است تصمیم‌مان را بگیریم و با یک نفر حرف بزنیم. احساسات‌مان را با کسی به اشتراک بگذاریم و از او بخواهیم که گوش کند و اگر راه‌حلی به نظرش رسید، بگوید. آن‌قدری که این ارتباط و شنیده شدن مؤثر است، نصیحت و راه حل پیشنهادی طرفِ شنونده اهمیتی ندارد.

۳- تمرین هم‌دلی و شفقت: همان تمرینی را که در بند اول برای خودمال کردیم، برای فرد سمی نیز پیاده نماییم. در قلب‌مان، برای او آرزوی شادی کنیم. این را درک کنیم که شاید اکنون او هم مانند ما، در موقعیت سختی گرفتار شده‌است و برای همین، چنین رفتاری از خود نشان می‌دهد. برای‌شان آرزو کنیم که رنج‌شان هرچه زودتر پایان یابد و زندگی‌ای سرشار از خوشی‌ها و آسانی در پیش رو داشته‌باشند.

۴- صحبت کردن با فرد سمّی: وقتی احساس شفقت بیشتری نسبت به طرف مقابل نمودیم، با آن‌ها حرف بزنیم. ممکن است که آن‌ها در ابتدا روی خوشی به ما نشان ندهند و برخورد خصمانه‌تری را در پیش گیرند، اما حالا این فرصت را داریم که آدم بهتر، ما باشیم! این‌طور درک خواهیم کرد که آن‌ها خود نیز رنج می‌کشند و این رنج آن‌ها را مجبور کرده که چنین برخوردهای نامناسبی را از خود نشان دهند. سعی کنیم با آن ها در ارتباط باشیم و به آن‌ها بگوییم که ما هم اوقات سختی را پشت سر گذاشته‌ایم و از آن‌ها بخواهیم که حمایت‌مان کنند. ممکن است که این روش، همواره بازخورد خوبی نداشته باشد، اما اگر واقعاً این کار را به نیّت بهبود ارتباط انجام دهیم، ممکن است آن‌ها هم وارد این بحث شوند.

7-12-2015-7-07-38-AM

 

۵- خودمان رفتاری را بسازیم که می‌خواهیم با ما بشود: اغلب ما نسبت به افرادی که به ما خشم می‌گیرند، رفتار مشابهی نشان می‌دهیم و رفتاری مشابه با خود آن‌ها از خود نشان می‌دهیم. رفتارمان زشت است، چون رفتار آن‌ها زشت بوده. حتی اگر قطعاً بدانیم که اوضاعی که به وجود آمده، کاملاً تقصیر آن‌هاست، با رفتار خودمان به وخامت ماجرا دامن می‌زنیم. پس آیا بهتر نیست که نشان دهیم راه برخورد با ناامیدی را می‌دانیم، می‌توانیم با آن افراد با مهربانی برخورد کنیم و راه‌های مثبتی برای برخورد با شرایط بلدیم؟اغلب چنین عکس‌العملی، بازخوردهای فوق‌العاده‌ای خواهد داشت، حتی اگر نشانه‌های بهبود اوضاع فوراً مشاهده نشود.

۶- دوستان بیشتری با دیدگاه‌های مثبت پیدا کنیم: اگر روش‌های بالا مؤثز واقع نشد، وقت آن است که در زندگی دنبال افرادی باشیم که با شیوه و خق و خوی ما، سازگارترند. افرادی که خلاق، کارآفرین، کفایت‌کننده برای خود، دارای هیجان برای برخورد با موضوعات جدید، سالم و شاد هستند. این افراد، ممکن است هرجایی در اطراف‌تان باشند. فقط سعی کنید آن‌ها را پیدا کنید و روابط‌تان را با آن‌ها بهبود ببخشید. برای شروع دوستی با آن‌ها، برای‌شان یک قهوه یا چای سفارش دهید. کم‌کم خواهیم دید که طبیعت و ارتباطات چه تأثیر مثبتی بر زندگی‌مان خواهند داشت و بهتر است که ما هم تلاش کنیم تأثیری مثبت و خوب بر آن‌ها بگذاریم. این راه‌حلی است که تفاوت شگرف و خوبی در زندگی‌مان ایجاد خواهد کرد.

۷- افراد سمی را از زندگی‌مان بیرون بیاندازیم: این راه‌حل تلخی است، اما وقتی این افراد سمی قرار است مدام بی‌رحمانه نقدمان کنند و مدام خشمگین باشند و حمایتی از خود نشان ندهند، و هیچ‌یک از راه‌های گفته‌شده مؤثر واقع نشود، بهتر آن است که از ملاقات با آن‌ها تا آن جا که امکان دارد اجتناب نماییم. بعد از آن به کار خودمان برسیم، دوستان‌مان را ملاقات کنیم. البته وقتی افراد سمی خانواده‌مان هستند، این راه سخت‌تر است. ولی باز هم راه‌هایی برای چند ساعت با خود بودن وجود دارد. می‌توانیم بیرون برویم تا ورزش کنیم، کمی در طبیعت گردش کنیم یا فکرمان را روی یک ایده‌ی خلاقانه متمرکز نماییم. هر چه که هست، نباید اجازه دهیم که فکر کردن به افراد سمی، تمام وقت روزانه‌مان را تلف کند. باید بخاطر خودمان هم شده، فکرمان را روی موضوعات آرامش‌بخش، خلاقانه و مثبت متمرکز نماییم.

منبع : +

لینک کوتاه مطلب :

درباره سعید جنگ جوی

من سعید جنگ جوی هستم و برخلاف نامم صلح جو و صلح طلب هستم از آنجایی که مهندسی آی تی خوندم و از طرفی به روانشناسی علاقه دارم این دو علاقه به هم پیوسته و این سایت موفقیت رو بوجود آورده است. شاد و خندون باشید ;)

9 دیدگاه

 1. ممنون اما به نظرم بهترین راهکار محلشون (تحویلشون نگریم) نذاریم مثل *** میمومنن .هیچ منعتی هم ندارن از معاشرت باهاشون ،پس چه بهتر قطع رابطه کنیم .تازه بهش رسیدم .(این مطلب فقط نظر بنده بوده و قصد بی احترامی به کسی ندارم)

 2. معذرت میخام بعدش متوجه شدم از بس عصبانی بودم

  • نه خواهش میکنم . به هر حال تریبون آزاده خوب .
   ولی من فکر نمیکنم شما بتونین بی محلی کنید ! هر کی هست انقد روی شما تسلط پیدا کرده که حتی عصبانیتتون رو هم کنترل میکنه پس شما محلش میذارین که هیچ حتی کنترلتونم دست اون شخص هست.
   یه مقاله ای نوشته بودیم چند ماه پیش که حتی اگر از کسی متنفر باشیم یعنی بهش ارزش میدیم که حس تنفر رو در خودمون نسبت بهش ایجاد کردیم.
   شما زمانی میتونید ادعای بی تفاوتی و بی محلی کنید که نه تنفر و نه حس دیگری به کسی داشته باشید.

 3. واقعا اگه محلشون نذاریم بهتره ولی اگه ول کن نبودن جلوی بقیه زایشون کنیم

 4. وای من یه مادربزرگ خیلی بد دهن دارم کوچکترین صحبتی هم به فحاشی ختم میشه من ازش متنفرم از بچگیم همین رفتارو داشته من نمیتونم تحملش کنم اما ناچارم مدتیو در کنارش زندگی کنم منو عصبی میکنه رفتارای منم دیگه نرمال نیست چون آدم تاثیر پذیره فکر کنم بهترین راه اینه که هرچه زودتر از زندگیش برم بیرون چون راهکار های دیگه برای من بی فایده ست ممنوم ازتون مطلب خوبی بود.

  • مادر من بسیار بد دهنه و همش فحش میده
   واقعا خسته کننده است اصلا نمیشه باهاش حرف زد
   مدام نفرین می کنه و با کوچکترین مسئله دعوا راه میندازه
   واقعا موندم چه کنم
   حاضر نیست پیش مشاور و دکتر بره
   تحملش خیلی خیلی سخت شده
   هر روز بدتر از دیروز بد رفتاری می کنه
   مثل یه بچه لجباز شده
   واقعا مغزم قفله
   اکثر موارد سکوت می کنم و‌محل رو‌ترک می کنم
   ولی برخی مواقع هم نمی تونم جلوی خودمو بگیرم
   تو این شرایط بد اقتصادی واقعا فشار زندگی روی آدم زیاده
   تو خونه هم آرامش نیست
   خدا بیامرز بابا مو فقط فحش میده واقعا خودم حس می کنم روانی شدم

 5. سلام من دو تا خواهر شوهر دارم این یکی از اون یکی بد جنس تر البته پشت سر من تا دلشون به خواد نزد مادرشوهر و پدر شوهرم کور کوری می خونن و اونها رو از معاشرت با من دور می کنن وقتی تو جمع شون قرار می گرم با تمام وجود بی محلی و بی توجهی می کنن با اینکه تنها عروس شون هستم اما حس حسادت رو می شه تو رفتارشون کاملا دید همیشه سعی کردم با چشمپوشی و گذشت مسائل رو نادیده بگیرم و همه چی رو عادی جلوه بدم اما حقیقتا دیگه به این نتیجه رسیدم ارتباطم با هاشون بی فایده است و فقط خودم رو آزار می دم اما یه چیزی که ناراحتم می کنه فکر کردن بهشونه می خوام تو ذهنم هم دیگه فراموششون کنم و کم بهشون فک کنم
  بسپرم به خدا و راحت بشم و احساس گناه از قطع ارتباط نداشته باشم

 6. بی محلی شاید یه راه حل باشه ولی برای کسی که خیلی دوستش داری خیلی کار سختیه و حتی بیرون کردن شخصی که خیلی دوستش داری
  ولی اینطور آدمها قطعا آسیبای روانی دارن که شاید بشه بهشون کمک کرد تا این نوع رفتارو تا حدودی تصحیح کنن
  البته اینم یه حرکت قطعی نیست شاید جواب بده و شایدم نده اگه که خودمونم روحیه تاثیر پذیری داشته باشیم

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

 

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

bigtheme