خانه / خارج از گود - فناوری اطلاعات / درد نوشته: شبکه های اجتماعی ؟ خوب یا بد ؟
سرور و هاست رایگان

درد نوشته: شبکه های اجتماعی ؟ خوب یا بد ؟

اخیرا از دست شبکه های اجتماعی گفت و گو خیلی شاکی شده بودم حالا دلایلش بماند تا این که منو در گروههایی در تلگرام عضو کردن و افرادی رو دیدم که واقعا دید و فرهنگ متفاوتی در مورد فعالیت در شبکه ها داشتن رو دیدم و متوجه شدم من در واقع از شبکه های اجتماعی شاکی نیستم بلکه از دست فعالان در شبکه ها که باعث ایجاد دید بد در من شده اند شاکی ام !

این صحنه ها و فعالیت ها کمی برام آشنا اومد ، یکم که فکر کردم یادم افتاد که وقتی SMS در ایران فعال شد ما اگر روزانه ۱۰ جوک به مخاطبینمون نمیفرستادیم بهمون پیام میدادن که خبری ازت نیست چرا دیگه SMS نمیدی یا انگار چیزی گم کرده بودیم و باید یه جوکی چیزی پیدا میکردیم و وارد لیست مخاطبینمون شده و اونایی که میخواستیم رو با لذت تیک میزدیم و هیجان زده ازین که با یک اشاره ، همزمان به ۸ نفر این جوک رو فرستادم ذوق زده میشدیم و از هر چند دقیقه چشممون رو صفحه گوشی میرفت و منتظر جواب ها بودیم !

تا اینکه دیگه کم کم این فرهنگ برامون جا افتاده شد که SMS یه سرویسی هست برای اطلاع رسانی در مواقع اضطراری و خاص ، نه برای …

تازه این جا افتاده بود که سرویس MMS وارد فرهنگ لغاتمون شد، فقط میخواستیم یه عکسی پیدا کنیم و بفرستیم تا احساس آپدیت بودن و با کلاس بودن رو به خودمون تزریق کنیم !

این سرویس MMS عمر چندانی نداشت و بخاطر سرویس دهی های عالیه اپراتورها انقدر کار کردن باهاش سخت بود که دیگه مردم ازش زده شدن و قیدشو زدن ! شایدم اپراتور ها یه چیزی میدونستن که اینجوری کردن !

خوب حالا تا اینجا سرویس های VOIP مثل اسکایپ و OovoO بود که از طریق کامپیوتر میتونستیم با افرادی داخل و خارج کشور مکالمه تصویری و صوتی برقرار کنیم، ولی فرهنگ این سرویس ها جا افتاده بود، شاید بخاطر اینکه هر کسی به اینترنت پرسرعت و یا کامپیوتر دسترسی نداشت.

 

و بالاخره ! رسیدیم به عصری که تکنولوژی، قبل از فرهنگش در خونمون رو زد و والدین هایی که قبل از وضع حمل ، یه تبلت برای فرزند آیندشون خریدن!

چشم باز کردیم دیدیم محاصره شدیم بین وایبر ، تلگرام ، لاین ، واتس آپ و…

که البته این سرویس ها خیلی هم مفید و عالی هستن ولی اینکه چه نوع استفاده ازشون بشه اینه که جای بحث داره.

در چند گروهی که دعوت شده بودم اکثر نوشته ها ، مطالبی بودند که جز موج منفی و ایجاد ناراحتی نتیجه دیگه ای نداشتند و وقتی لب بر اعتراض گشودم ، پاسخ هایی دریافت کردم که ” مگه چشه !؟ ” و “بووووووق”

خوب ،در هفته اخیر تصمیم گرفتم ، فعالیت های شبکه های اجتماعی مختلف رو زیر نظر بگیرم و نوشته ای در این باره بنویسم باشد که رستگار شویم !

 

من اینستاگرام رو به عنوان یه شبکه ساده و جذاب خیلی دوست دارم و اکثر فعالیت هام در این شبکه اس پس اول با اینستاگرام شروع میکنم !

روزانه ، اوقاتی که در این شبکه سپری میکردم رو کمی بیشتر کردم و چند اسکرین شات براتون گرفتم ، که با قاطعیت میتونم بگم ۹۰% پست ها در همین مایه ها بودن و من فقط چند تا مثال رو اینجا آوردم !

تا یادم نرفته به اینم اشاره کنم ، هدف اصلی من از حضور در شبکه های اجتماعی :

 • با خبر شدن از احوال دوستانی که بهشون دسترسی واقعی ندارم
 • افزایش اطلاعات عمومی
 • آپدیت بودن از اتفاقات روز
 • گرفتن انرژی مثبت

خوب حالا بریم ببینیم در شبکه های اجتماعی چه میگذرد :

 

شبکه های اجتماعی

شبکه های اجتماعی

 

چه تحلیلی می تونین از این عکس داشته باشید !؟ که چی ؟! آخه این نوشته چه چیز مثبتی جز ناراحتی خودمون و اطرافیانمون میتونه داشته باشه ؟ “خودم > تو تابوت ” ! چرا !؟ دوست دارن بقیه با دید ترحم بهشون نگاه کنن ؟ چه اطلاعات مفیدی بهمون انتقال میده ؟

 

و این نوشته هایی که جز احساس نا امیدی و افسردگی چیز دیگه ای در بر نداره !

 

 

 

شبکه های اجتماعی

شبکه های اجتماعی

 

 

 

 

شبکه های اجتماعی

شبکه های اجتماعی

 

 

و دیگر پست ها که به شکست های عشقی و … ربط داره :

 

شبکه های اجتماعی

شبکه های اجتماعی

شبکه های اجتماعی

شبکه های اجتماعی

Screenshot_2015-07-07-10-03-34 copy Screenshot_2015-07-07-12-28-48 copy

 

باز هم هدف های خودتون رو از حضور در شبکه ها مرور کنید ! اگر برای افسرده شدن و ناراحت شدن اومدین به شبکه ها حرفی ندارم ! ولی اگر قصدتون چیز دیگه ای بوده آیا این مطالب براتون مفید یا منطقی هست !؟

 

و درصد زیادی از نوشته ها هم مربوط به خود برتر بینی و ضد ارزش ها هست !

شبکه های اجتماعی

شبکه های اجتماعی

 

شبکه های اجتماعی

شبکه های اجتماعی

 

قدیما به کسی میگفتیم هار نشو به عنوان فحش تلقی میشد ! ولی الان ظاهرا واژه ها تغییر هویت دادن و معنی “با کلاس بودن ” میدن !

و خیلی بحث های غیر اخلاقی و … که واردش نمیشم !

و اینم بگم بیشتر از هر چیزی اعصابم از این خرد میشه که چرا “عصبی بودن” ، با عرض معذرت “سگ بودن” و … تبدیل شده به کلاس و پرستیژ ؟! با یکی حرف میزنی قیافه حق به جانب بهت میگه ” من اخلاقم سگیه !” و همزمان هم یه غروری تو قیافش ظاهر میشه !!

که قبلنا ما آروم بودن و خونسرد بودن رو امتیاز مثبت می دونستیم و “می دونیم” و همیشه سعی میکنیم خشم خودمون رو کنترل کنیم، اینا که هیچی نشده میخوان با عصبی بودنشون کلاس بذارن کجا ختم خواهند شد !؟ مساله این است !

 

و همچنین یک سرویس گفت و گوی آنلاین رو مورد بحث قرار بدیم ! من نرم افزار تلگرام رو انتخاب کردم…

خوب در تلگرام چه میگذرد ؟!

بحث های رایجی که نظرمو جلب کرد رو من اینجا آوردم :

 

این رو بفرست به ۴ تا گروه شکل آیکون ها عوض میشه !

یه مورد دیگه ای هم که رایجه تو گروها مثلا چند تا دایره مربع میزارن مینویسن :

بفرست به گروه عوض میشه میترکی از خنده !!

طراحی شده توسط پروفسور دکتر مهندس قربانعلی  !

خوب اولا گیریم که اصلا آقا این شکلک ها عوض میشه ! چه چیزی نسیب ما میشه !؟ چه فایده ای می تونه برامون داشته باشه ؟

در حالیکه هیچ تغییری مشاهده نخواهید کرد ولی همچنان این پیام ها خروار خروار از این گروه به اون گروه در حال حرکتند ولی حذف نمی شوند !

 

ترویج خرافات

این پیام رو به ۵ نفر بفرست ، تا ۲ ساعت و ۲۵ دقیقه و ۱۵ ثانیه دیگه یکی بهت زنگ میزنه ! یکی نفرستاد گردن به پایین فلج شد !

یا پیامهای به ظاهر مذهبی که میگن اینو به چند نفر بفرست معجزه میبینی و… که اینا جریانشون مفصل تره…

 

خود برتر بینی از لحاظ ماه تولد !

شبکه های اجتماعی

شبکه های اجتماعی

 

در اینجا به پروفایل اینستاگرام اشاره بکنم، از هر دو پروفایل ، یکیش نوشته : من فلان ماهی هستم ! من خاصم چون اردیبهشتم ، من مغرورم چون خردادم ! و واقعا هم باور دارن ! یکی نیست به اینا بگه اگر کمی تحقیق کنید میبینید که چه آدمهای شروری در ماه “بهمن” متولد شدند ( چون خودم بهمنی هستم ماه خودم رو مثال زدم به کسی برنخوره ) و همچنین در این ماه افراد بزرگی هم متولد شدند ! متولد شدن در یک ماه خاص هیچ برتری ایجاد نمیکنه ! این حرفم خیلی حرف احمقانه ای بودا چون مساله به این واضحی نیاز به توضیح نداره ولی من مجبور شدم توضیح بدم…

این عکس هم که میبینید از چندین گروه هایی که در تلگرام بودم یکیشو براتون گذاشتم !!

 

روانشناسی و روان درمانی

از چی خوشت میاد ؟ بگو تا بگم روحیه ات چطوره !

۱. آسمون ۲. دریا ۳.کوه و …

و در جواب ها هم یه فلسفه بافی میکنن آدم خودشم باور میکنه روحیه اش اونیه که این گفت !

عزیز من اگه به همین سادگی قرار بود با چند سوال از روحیه ات با خبر بشن که الان همه فوق دکترای روانشناسی بودن !!

و البته شبیه همین روش برای تشخیص بیماری استفاده میشه که می تونه خیلی خطرناک باشه.

 

 

ترویج شایعه

ماشالا بازار شایعه پراکنی هم که داغ داغه و هر از گاهی باعث میشه گوشیمون بسوزه !

همونطور که چند روز پیش یه خبری در این گروههای اجتماعی پخش شد، خیلیا شروع کردن به کَندن یه قطعه جاسوسی از پشت باطری موبایلهاشون و بعد دیدن که اون چیزی نبود جز NFC گوشی ! (شایعات + )

و یا شایعاتی که با سرعت نور پخش میشن و چه خطراتی میتونن به جامعه بزنن ! که اینم فراموش نکنیم ما در انتشار شایعات بی تاثیر نیستیم !

دیروز خبری که در تلگرام دریافت کردم  :

شبکه های اجتماعی

شبکه های اجتماعی

 

 

انتشار مطالب غیر اخلاقی

گروههایی هستند که با عنوان های +۱۸ فقط برای تبادل پورن راه اندازی شدن ! باز هم هدف های خودتون رو از حضور در شبکه های اجتماعی مرور کنید ببینید باهمدیگه همخوانی داره !؟

و خطرناک تر از این ، ارسال عکس هایی هست که ممکنه صاحب عکس راضی نباشه عکسش پخش بشه و یه حرکت اشتباه ما و ارسال کردن عکس تو گروه و ازون جا هم فورارد شدن به گروه های دیگه منجر به خودکشی فرد مورد نظری میشه بخاطر سرگرمی و خودشیرینی ما در گروه ها ! به همین سادگی ! قاتل ها که همشون قمه نمیگیرن دستشون آدم بکشن ! ما هم قاتل هستیم ! یه نگاه و مروری به خودمون بکنیم !تا حالا چند نفر رو کشتیم ؟

 

در فاز افسردگی

شبکه های اجتماعی

شبکه های اجتماعی

 

وای جون به لب شدم از این پیامهای مزخرف ، افسرده ای !؟ به فکر درمان خودت باش ، من که بعد از ۸ ساعت کار فشرده ، خسته اومدم تو شبکه یه حالی عوض کنم چیکار کنم عشق شما براتون “اوجولات ” نخریده  شما شکست عشقی خوردی یا چی شدی ؟! دوستان ، الان فکر میکنید که “پس حس همدردی چی میشه ” ! آخه شبکه های اجتماعی جاییه واسه همدردی در مورد شکست عشقی و فلان !؟ با نهایت تاسف باید بگم در ایران بله !

ما خودمون کم مشکل نداریم ، دلیل نمیشه من مشکلاتمو بیام منتشر کنم ، اولین کاری که می کنم تمرکز میکنم روی چطور حل کردن مشکل و حلش میکنم.

خودم هم مطالب تلخ میذارما ، تو همین وبلاگم دقت کنید مطالب تلخ کم نیس. و همچنین چون علاقه به شعر دارم از شعرهای که شاد نیستن هم منتشر میکنم ولی تلخ بودن به شرطی خوبه که پیامی رو منتقل کنه، “بچه ها دعا کنید بخوابم دیگه بیدار نشم” لامصب چه پیامی میتونه داشته باشه !؟!؟ اه بیخیال باز اعصابم خرد شد .

 

یه بار در کنفرانسی مطرح کردم که ما با فعالیت در اینترنت ، طبیعت رو تخریب میکنیم ! همه خندیدن و فکر کردن دارم جوک میگم !

ولی کاش جوک بود ! ما با فعالیت هایی که داریم روز به روز باعث افزایش پردازنده های کامپیوتری میشیم تا سرورهاشون بتونن حجم داده های ارسالی و دریافتی مارو تحمل کنن ! و این به مساله گرمایش زمین دامن میزنه ! و اینکه دیتاسنتر هایی که شبکه های اجتماعی رو پشتیبانی میکنند ببینید چقدر از طبیعت رو تسخیر کردند ؟! یه سرچ بزنید و مرکز نگهداری سرور های فیس بوک و گوگل رو ببینید به مساحت چندین استان رو مال خودشون کردن و هرروز هم بزرگتر میشن ! ما در قبال این همه خسارت مسئولیم ! پیام های چرت و پوچ چه دلیلی داره اینهمه شبکه هارو درگیر کنه !؟

کاش قبل از ارسال هر پیام، به مفید یا مضر بودنش فکر کنیم …

من در مورد یه قانون خیلی پایبند هستم و اون هم اینه که هیچ کس حق نداره در مورد روش زندگی شخص دیگری اظهار نظر کنه ، هر کس مسئول زندگی خودشه ، من هم در اینجا در مورد طرز زندگی نخواستم نظر بدم ، فقط چون موج منفی حمله ور شده از شبکه هارو درک کردم و در بازه های زمانی خاصی از نظر روحی بهم آسیب های جدی زد صرفا خواستم تبادل افکار کنیم …

منتظر انتقاداتون هستم ، و اگر مخالفتی دارین حتما در قسمت نظرات بفرمایید تا کمک کنید دید من باز بشه،

و اینکه در صورت تمایل این پست رو در شبکه هاتون منتشر کنید ، حتی ۱% تغییر در اطرافیان و نوشته های دوستانمان ، برای ما بی تاثیر نخواهد بود.

لینک کوتاه مطلب :

درباره سعید جنگ جوی

من سعید جنگ جوی هستم و برخلاف نامم صلح جو و صلح طلب هستم از آنجایی که مهندسی آی تی خوندم و از طرفی به روانشناسی علاقه دارم این دو علاقه به هم پیوسته و این سایت موفقیت رو بوجود آورده است. شاد و خندون باشید ;)

۱۶ دیدگاه

 1. جالب بود ! ای کاش درهای ما تموم میشد !

 2. همـه چیزمـان شبیـه همه چیزمان است

 3. مطالبتون در مورد شبکه های اجتماعی واقعا درست و عالی بودن.من با شما کاملا موافقم. بطوریکه تصمیم گرفتم از چند تا شبکه اجتماعی استعفا بدم.البتهاین شبکه ها محلی برای تبلیغ خود افراد شدن برای مسائل غیر اخلاقی متاسفانه.

 4. مطالبتون در مورد شبکه های اجتماعی واقعا درست و عالی بودن.من با شما کاملا موافقم. بطوریکه تصمیم گرفتم از چند تا شبکه اجتماعی استعفا بدم.البتهاین شبکه ها محلی برای تبلیغ خود افراد شدن برای مسائل غیر اخلاقی متاسفانه.

 5. ممنون از اینکه وقت گذاشتید و چنین تحلیل رو ارائه کردین. کاملا صحیح فرمودید. مشکل اصلی اینه که قبل از اینکه فرهنگ استفاده از تکنولوژی رو یاد بگیریم ازش استفاده می کنیم. بعدشم بعضی ها میان بر پایه ذهنیات بی پایه و اساس خودشون تکنولوژی رو نفی و یا تائید میکنن. یکی نیست بگه آخه عزیز من شما از این تکنولوژی در جهت مثبت و در راستای پیشرفت خودت استفاده کن. در پناه حق.

 6. ممنون بابت پست خوبت .
  حرف دل منو زدی بنظر من هر کسی در شبکه های اجتماعی عضوه میتونه در یک بازه زمانی یک ماهه زیر نظر بگیره و فعالیت و پیامهایی که رد و بدل می کنه رو بررسی کنه بعد کلاه خودشو قاضی کنه و بگه شبکه اجتماعی آری یا نه و قبل از شبکه اجتماعی یک چرای بزرگ بزاره البته برای هر کاری در زندگی باید چرا گذاشت …
  خیلی زندگیم تغییر کرده از وقتی شبکه اجتماعی ندارم.

 7. جالب بود تا حالا اینجوری به شبکه های اجتماعی نگاه نکرده بود و البته اعتقاد شخصی من اینه که آدم نباید وقت با ارزششو تو این شبکه ها بگذرونه(البته نظر و دیدگاه هر شخصی محترمه) …من که حدود ۶ ساله با وجود اینترنت هیچوقت حتی سعی نکردم تو این شبکه ها عضو بشم …خیلی هم زندگیم عالی تر از اوناییه که وقتشونو تو این شبکه ها تلف می کنن.(به عینه دیدم) 😎
  ” اوجولات” هم خوب اومدی 😀 …در کل مرسی از نکته سنجی و ظرافت دیدتون

 8. سلام . خیلی ممنون بابت مطالب خوبتون و همچنین انرژی مثبتتون.
  درد نوشته ای که خوندم بیشتر وقتا ذهن منم به خودش مشغول میکنه. جالب اینجاس که کسانی که درگیر این شبکه ها شدن طوری با جریان رودخونه هماهنگ شدن که خودشونن نمیدونن کجا دارن میرن و اصلا به هیچ وجه اجازه حرف زدن به اطرافیان نمیدونن. شاید مشکل اینجاس که بعضیا فکر میکنن همرنگ جماعت شدن یعنی به روز بودن و با کلاس بودن!
  وقتی به پدرمادر بچه ۸ ساله میگم چرا برای بچه تون تبلت میخرید یا چرا این بچه نصف بیشتر روزشو با این وسایل سرگرم میشه جواب همه اینه : خب بچه س بذارید بازی کنه ! زمان ما نبود این چیزا الان که دارن بذارید خوش باشن !
  شبیه این مثال کلی مورد داریم که شما بهتر اشاره کرده بودید. نمیدونم کجا داریم میریم به این وضع.. و نمیدونم مسئول این فرهنگ سازی کی هست !!
  فقط میدونم با این کارا پیشرفت که نمیکنیم شاید پسرفتم داشته باشیم.
  موفق باشید

 9. سلام خدمت جناب جنگجوی عزیز و عرض عذرخواهی بابت تاخیر در مطالعه پست جالب و مفیدتون
  مثل همیشه به نکات ظریف و تامل برانگیزی اشاره کردین واقعا برای بنده مایه افتخار هست که با انسان دقیق و آگاهی همچون شما آشنا هستم
  در رابطه با انتقال مواردی همچون شایعه، مطالب ضدحال، منفی و البته غیر اخلاقی حق کاملا باشماست
  فقط بحث اینجاست که عده ای آگاهانه و عده ای غیر آگاهانه به سمت اینگونه رفتارها میرن، اونایی که آگاهانه میرن که هیچ وضعیت شون مشخصه!! ولی برای افرادی که آگاه نیستن باید اطلاع رسانی کرد، باور کنید خیلی ها نمیدونن اصلا فلسفه حضورشون تو این دنیا چییه پس از چنین فردی نمیشه انتظار داشت اگاهانه مرتکب اعمالش بشه، این میشه که چنین فردی تبدیل به مقلدی قهار میشه، که با هر وزش بادی سمت و جهت و موضعش هم تغییر میکنه
  از طرفی یک عده هم هستن که از تنهایی پناه میارن به ارائه و انتقال پست های فاز افسردگی و… اینام تنهان درست، ولی اخه همین حرفای دل رو باسایرین زدن هم آداب و اصول داره، باید به این فکر کرد که اگه مثلا چون من در زندگی، سرنوشت و… دچار مشکل شدم تا چه میزان درست هست که حال و احوال زارم رو با دیگران به اشتراک بذارم فقط و فقط با این هدف که خالی بشم!! و این به اشتراک گذاشتن چقدر روحیه طرف مقابل رو خراب میتونه بکنه؟!….. اگه همه کاربران مثبت (منفی ها که وضعشون معلومه و نیاز به بحث نداره) شبکه اجتماعی واقعا اول واقف بشن به مطالبی که رد و بدل میشه اولا هر حرفی رو قبول نکرده و به اشتراک نمیذارن و هم اینکه خودشون هر مطلبی رو با مخاطب هاشون به اشتراک نمیذارن…. یکی از دوستان میگفت میگن فلان کتاب مذهبی محتواش صحت نداره، فلان شبکه اجتماعی فلانه و…. گفتم عزیز من بگن، خیلی ها خیلی چیزها با مقاصد مختلف میگن، این من و شما هستیم که به واسطه “عقل” و شواهد عینی نهایتا در رابطه با یک مسئله تصمیم میگیریم
  و سخن آخر اینکه ای کاش همه انسان ها به این حقیقت واقف میشدن که خداوند بزرگ و متعال به همه انسان های سالم عادلانه قدرت درک و شعور و تجزیه و تحلیل مسائل رو داده، اگر من از این نعمت استفاده نمیکنم و مثلا در فضای مجازی به قول شما سبب “تخریب طبیعت” میشم و یا افکار مسموم خودم رو به خورد دیگران میدم اول در حق خودم و بعد در حق سایر انسان ها خیانت بزرگی کردم!!!
  من پست جالب شمارو به اشتراک گذاشتم، ای کاش هر از چندگاهی همین پست رو مجدد و مجدد در وبلاگ و شبکه های اجتماعی به اشتراک بذارید، چون واقعا خیلی ها نمیدونن چه خبر هست، تفسیر های کامل شما در این زمینه میتونه آگاهی دهنده و مفید باشه در این زمینه
  با تشکر و آرزوی سلامتی و موفقیت برای شما عزیز گرانقدر

 10. لایک داری به جان خودم!

  من جدیداً به این موضوع پی بردم و چند ماهی میشه که وایبر و لاین و تانگو و… رو حذف کردم

  البته به پیشنهاد یکی از بزرگای شغلم.چون الکی وقت تلف کردنه.میگی بذار یه لحظه برم ناتیفیکیشن ها رو چک کنم ، می‌بینی ای دل غافل! ۲ ساعته گیر کردی! زمان مثل باد می‌گذره

  اینم خطاب به خودم و ودوستان میگم شاید استفاده بشه

  “سرمایه اصلی ما ، عمر و زمان ماست.چون تجدید ناپذیرن.پس الکی از دستش ندیم.”

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

 

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.