خانه / دسته‌بندی نشده / خشونت و رفتار تند کی طبیعی است.
خشونت طبیعی
رفتار تند

خشونت و رفتار تند کی طبیعی است.

خشونت طبیعی

خشونت و رفتار تند ما وقتی طبیعی است که فشار استرس بالایی داشته باشیم

آیا تا به حال در زمان استرس به واکنش های خود دقت کرده اید؟ چه مقدار از آنها ناشی از احساسات و چه مقدارشان ناشی از تفکر منطقی است؟ توجه کرده اید که با دیگران کوتاه و بی پرده و یا شاید عصبانی صحبت میکنید؟

?مغز ما چطور کار میکند؟
قشر قدامی (PFC) در جلوی مغز است که “پردازشهای لحظه ای” و “تفکر منطقی” را مدیریت میکند. وقتی شما در شرایط فشار باشید، مغز آن را تهدید تلقی میکند و قشر قدامی چگونگی واکنشتان را، به سیستم لیمبیک (قسمت عاطفی مغز) واگذار میکند.
سیستم لیمبیک بسیار قدرتمند است. تلاش این سیستم بر اینست که از ما در مقابل تهدیدات خارجی (مانند استرس) محافظت کند. از این رو وقتی با موقعیت استر آور روبرو میشویم واکنشی احساسی از ما سر میزند. این یک مسئله کاملا طبیعی است.

?پس راه حل چیست؟ بهترین کار این است که صبر کنید تا به ذهن منطقی خود فرصت دهید که برگردد و امور را در دست بگیرد.
برای کنترل بهتر شرایط پیشنهادات زیر میتواند کمک کند:

?نفس عمیق بکشید
هنگام بروز خشونت با تنفس عمیق به تمدد اعصابتان کمک کرده و به مغزتان فرصت میدهد تا منطقی فکر کند.

?کنترل شیوه تفکر
مغز ما به طور خودکار تلاش میکند برای بهینه سازی تصمیم گیری ما در شرایط مختلف، به تجربیات مشابه مان در گذشته رجوع کند. رجوع به تجربیات گذشته درواقع عادت ذهن ماست.

پس زمانی که شما در یک موقعیت خاص قرار میگیرید و تمایل دارید پاسخ متفاوتی نسبت به آنچه در گذشته داشته اید دریافت کنید، باید سعی کنید این فرایند را متوقف کرده و برای اولین بار در مورد آن فکر کنید!

?صبر کنید
با کمی زمان دادن به خودتان میتوانید به پاسخ بهتری برسید . چرا که به شما کمک میکند واکنش های ناشی از استرس را دلیل خشونت است را کنترل کرده و به سیستم عصبیتان اجازه دهید که با ایجاد ارتباطات جدید تحریک پذیری شما را کم و راهی جدید برای حل مشکلات قدیمی پیدا کند. خودتان را حتی اگر شده برای یک لحظه بررسی کنید و برای یافتن پاسخی بهتر به خودتان زمان بدهید.

لینک کوتاه مطلب :

درباره بهزاد بقائی

1 دیدگاه

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

 

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

bigtheme