این روزا اینترنت در تمامی فعالیت های ما نقش بازی میکنه و زندگیمون شده ترکیبی از مجازی و حقیقی که فکر میکنم قسمت مجازیش بیشتر شده و خواهد شد !

زیاد به مقدمه نمی پردازم و میرم سر اصل مطلب . و چند نکته در اول :

  • این نوشته صرفا اولین تجربه من از خرید از سایت های تخفیف گروهی هست
  • هیچ گونه غرض ورزی با کسی یا شرکتی نداریم
[divider style=”dashed” top=”10″ bottom=”10″]

اخیرا تولد یکی از دوستان من رو واداشت که برای اولین بار براش هدیه ای بخرم ( همیشه که نمیشه اونا بخرن و من یادم بره ! ) و چون از نظر زمانی فرصت خیلی محدود بود و من هم نمیتونستم برم بازار یا مرکز خرید تا چند ساعت بگردم و یه هدیه مناسب پیدا کنم ، فکری در ذهنم جرقه زد و گفتم یه سری به این سایت های فروش گروهی بزنم ظاهرا کارشون درسته و دست به کیبورد شده و در گوگل زدم : فروش گروهی !

اولین سایتی که توجهمو به خودش جلب کرد سایتی به نام نت برگ بود که قبلا هم عضوش بودم ولی خریدی ازش انجام نداده بودم. میخواستم در این سایت ها گشتی بزنم و اگر به نتیجه ای نرسیدم برم سمت دیجی کالا

در صفحه اول دیدم یک ماگ (لیوان) خیلی شیک هست . قانون جذب کار کرده بود ! چون اون دوستم مثل من مصرف چای بالایی داره و ناخودآگاهم دنبال همچین چیز کاربردی و شیک بود ! و زده بود ۴۰% تخفیف و ۵ ساعت وقت داشت که خرید انجام بشه و بعد از ۵ ساعت فروش ویژه به اتمام میرسید.

آهان تا یادم نرفته اینم بگم که اینگونه سایت ها اولش ازت میپرسن که کدوم شهر هستی و من طبیعتا تبریز رو زده بودم.

با ۴۰% تخفیف این ماگ + جعبه چوبی شیک و زیر ماگی شد ۲۷۰۰۰ تومان و فکر کردم که با مبلغ مناسبی یه هدیه خوب و مناسب رو تهیه کردم !

مراحل خرید رو طی کردم و مبلغ رو واریز کردم و بعد از واریز مبلغ بهم یک رسید داد ! محتوای رسید بصورت خلاصه : این رسید رو ببرید فلان جا در تهران و خریدتون رو تحویل بگیرید !

تا اینجا هیجان اولین خرید از اینگونه سایت های فروش گروهی باعث شده بود خواب از سرم بپره و اینجا عامل پرش خواب از هیجان به تعجب و سردرگمی تغییر پیدا کرد !

خوب اگر شما تمامی فروش های ویژه کل ایران رو نشون میدین چرا اولش از ما اسم شهر رو میپرسید و بعد از انتخاب هم سایت از نو لود میشه .

ولی این سایت به هدف خودش رسیده بود و من رو به عنوان یک مشتری در عمل انجام شده قرار داده بود !

دیروقت بود و وقت خواب گذشته بود پس بقیه کارها رو به فردا موکول کردم .

فردا حدود ظهر بود که از شرکت خارج شده و با شماره ای که در آگهی بود تماس گرفتم “موسسه هنری سپیا” در تهران . گفتم

من مرتکب این اشتباه شدم و چجوری میتونید این اشتباه منو به آدرسم در تبریز ارسال کنید.

شمارمو گرفتن که در تلگرام بهم شرایط رو بدن و مبلغی که در تلگرام بهم گفتن بابت ارسال ۲۵۰۰۰ هزار تومان بود ! یه بار دیگه به قیمت کل خرید من دقت کنید ! قیمت محصول شده ۲۷۰۰۰ تومان و ۲۵۰۰۰ تومان هم میخوان که ارسال کنند ! 

وزن محصول ۷۵۰ گرم بوده و از طریق سایت post.ir قسمت محاسبه گر محاسبه کردم و دیدم همچین محصولی ارسالش از تهران به تبریز میشه حدود ۳۸۰۰ تومان !

اسکرین شات گرفتم و بهشون اعلام کردم گفتن ما از طریق پست ویژه فقط میفرستیم و من نمی دونم دلیل این پافشاری بر روی ارسال از طریق پست ویژه چه بود و باز چک کردم دیدم با پست ویژه هم میشه ۱۲۵۰۰ تومان ! باز بهشون گفتم گفتن هزینه بسته بندی میخوره !

خوب بسته بندی چه هزینه هایی دارد ؟!

  1. نوار چسب ( ما از نوع ۵سانتیشو در نظر میگیریم ! ) : ۲۱۰۰ تومان کلا ! که گیریم ۵% این بره به کادوی ما : میشه ۱۰۵ تومن !
  2. یه قوطی یا پلاستیک : که قیمت انقد ناچیز هست از طریق سرچ بدست نیوردم ! اینم ۱۰۰۰ تومان در نظر میگیریم !
  3. زمان : کمتر از ۵ دقیقه
  4. شستن دست ها بعد از بسته بندی : اینم در نظر میگیرم مثلا ۵۰۰ تومن آب مصرف شد !

کل هزینه بسته بندی : ۱۰۵ + ۱۰۰۰ + ۵۰۰ = ۱۶۰۵ تومان !

در آخر هم مبلغ ارسال رو به ۱۶۰۰۰ تومان کاهش دادند و من خرید محصولم رو با مبلغ ۲۷۰۰۰ تومان + ۱۶۰۰۰ = یعنی ۴۳۰۰۰ تومان نهایی کردم !

حالا سوال این هست ! آیا با همین ۴۳۰۰۰ تومان و حتی کمتر از این نمیتونستم از دیجی کالا خرید کنم ؟

و یا برم از یک کادوئی معروف و لوکس هدیه مورد نظرمو خرید کنم ؟

هدف ازین نوشته تخریب یا حمله نیست ، بلکه یک تجربه ای که بدست آوردم رو خواستم باهاتون به اشتراک بذارم.

نتایجی که میگیریم :

اول از همه اینکه بگیم مساله پول نیست و ازین حرفا، اتفاقا باید بگیم چرا مساله پول هست ! با اینکه مبلغ ناچیزی بوده ولی شما باعث میدان دادن به این گونه فعالیت ها میشید اگر پیگیر نباشید. مبلغ ۴۰ تومن شاید برای شما چیزی نباشه ولی برای شرکت ها پول زیادی میشه که بخاطر عدم پیگیری سرویس گیرندگان هرروز سرویس هاشون بدتر از دیروز خواهد بود !

هر بسته پستی که داشتید از طریق آدرس http://parcelprice.post.ir/ هزینه اش رو میتونید محاسبه کنید.

از یک جای مطمئن خرید کنیم هر چند گرون تر باشه ، حداقل میدونین که سایت معتبر شما رو در عمل انجام شده قرار نمیده و محصولتون رو گروگان نمیگیره تا شما پول بیشتری بدین

قبل از خرید از یک سایتی که اعتمادمون کامل نیست ، شرایطش رو کامل بررسی کنیم (من بررسی کرده بودم و در مورد شرایطشون چیزی به چشمم نخورده بود و باید قبل از خرید باهاشون تماس میگرفتم )

با اینکه هر دو شرکت در این مساله مقصر هستند ولی من شرکت “هنری سپیا” رو مقصر تر میدونم و نت برگ رو بخاطر زمینه سازی برای سو استفاده و نداشتن شرایط شفافش مقصر می دونم.

 

اگر شما هم در این زمینه تجربه ای دارید و یا نظری در این مورد دارید حتما در قسمت نظرات این مطلب مطرح کنید 😉